יעוד התכנית

תכנית ת​לפיות הינה תכנית הדגל של מערך המו"פ (מחקר ופיתוח) הביטחוני והינה משאב לאומי של מדינת ישראל. יעודה הוא גיוס צעירים וצעירות מבריקים במיוחד, בעלי פוטנציאל מנהיגותי ובסיס ערכי, להיות פורצי דרך ולהוביל תהליכים משמעותיים במערכת הביטחון. זאת, על ידי הכשרתם כאנשי מחקר ופיתוח מעולים בעלי הבנה משולבת (ביטחונית-צבאית ומדעית-טכנולוגית), פיתוחם מבחינה אישיותית, והצבתם בתפקידי מפתח בכלל המערך הטכנולוגי של מערכת הביטחון. תכנית תלפיות היא תכנית משותפת למפא"ת (המנהל למחקר ולפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות של משרד הביטחון) ולחיל האוויר.

תכנית תלפיות הינה תכנית מצוינות צבאית-אקדמית להכשרת מנהיגות ביטחונית-טכנולוגית מעולה למערכי המו"פ והאמל"ח של מערכת הביטחון​

​תכנית תלפיות מאז הקמתו, חרט צה"ל על דגלו קידמה טכנולוגית לצורך הכרעה בשדה הקרב. תכנית תלפיות נוסדה בשנת 1979 כחלק מלקחי מלחמת יום הכיפורים, במטרה לגשר על הפער שנתגלה בין 

עולם המחקר והפיתוח לעולם המבצעי. מאז ועד היום, ההתפתחות הטכנולוגית יוצרת הזדמנויות מרתקות לשינוי פני המערכה. דוגמאות לכך ניתן לראות החל מהתמודדות עם אתגרים מורכבים בתחום הסייבר, דרך פיתוח מערכות נגד טילים (דוגמת "חץ" ו"כיפת ברזל") ועד מחקר של שיטות חדשניות לגילוי מנהרות. בכל אלו, ובתחומים רבים אחרים, בוגרי תלפיות מבצעים עבודת מחקר ופיתוח ייחודית, הכוללת עבודה מקצועית מאתגרת לצד הובלה של צוותים גדולים וניהול פרויקטים עתירי משאבים.

מצוינות 

לתכנית מתקבלים מדי שנה 50-60 חניכים ממיטב הנוער (בנים ובנות), מוכשרים במיוחד בתחומי המדעים (מתמטיקה, פיזיקה ומדעי המחשב) ובעלי פוטנציאל מנהיגותי ובסיס ערכי. המיון לתכנית ניצב בראש סדר העדיפויות הצה"לי.

צבאית-אקדמית 

בוגרי תלפיות משלבים חשיבה מדעית, יצירתית ומטילת ספק עם תכליתיות צבאית ומערכתיות. ההכשרה במסגרת התכנית אורכת 40 חודשים וכוללת לימודים אקדמיים באוניברסיטה העברית לצד הכשרות טכנולוגיות וצבאיות מגוונות.

מנהיגות 

בוגרי תלפיות מוכשרים ומחונכים להיות "סוכני שינוי" ביחידות שאליהן הם מגיעים. כמנהיגים, מצופה מהם לנהל ולהוביל את האנשים סביבם להעצמת התרומה למערכת, תוך התווית הכיוונים הרצויים והחתירה להשגתם.

ביטחונית-טכנולוגית 

בוגרי התכנית משלבים הבנה מבצעית ומודיעינית עם רקע מדעי-טכנולוגי. במהלך ההכשרה הם נחשפים ליריעה רחבה של יחידות, טכנולוגיות, אתגרים אסטרטגיים ויעדי מו"פ מתקדמים.

המו"פ והאמל"ח של מערכת הביטחון 

בתום ההכשרה משובצים בוגרי התכנית בתפקידי מחקר ופיתוח מרכזיים, בהם הם מהווים את חזית המנהיגות הביטחונית-טכנולוגית. התפקידים כוללים עבודה מקצועית מאתגרת, לצד הובלה של צוותים וניהול פרויקטים. הבוגרים מחויבים לשירות קבע של 6 שנים במסגרת תפקידים אלה.​​

​​​

 

 
{{item.Title}}